Bodicsek

Gyerekkoromban azt hittem, hogy a bodicsek (body check) kifejezés egy Bodicsek nevű rendkívül durva orosz jégkorongozó nevéből ered. Ma már tudom, hogy ez butaság. Bodicsek nyilvánvalóan csehszlovák volt.

Naptár

NHL eredmények

Videó diszkó

Netvibes

Add to Netvibes

Licenc

Creative Commons Licenc

Fizetési plafon

2010.11.15. 08:28 quitz

Az alábbi cikkem a Jégkorong Blogon jelent meg először.

A szabad ügynök mellett a másik kedvenc tükörfordításom a fizetési sapka. Ez az NHL-ben és az NFL-ben maximalizálja a játékos bérekre fordítható összeget egy-egy csapatnál. Tehát nyilvánvalóan bértömeg plafon és nem bértömeg sapka. Ha már tükör, lehetne fizetési kupak is. Annak legalább lenne értelme. Az vigyáz arra, hogy a fizetés ne folyjon túl.

 

Magyarországon a Kádár rendszer igyekezet nivellálni az életszínvonalat. Próbálták a vagyonképzést korlátozni, alulról pedig valamennyire felfelé tolni a szegényeket. Valami hasonló az elképzelés a leginkább üzletszerű sport bajnokságoknál is. A 2004-2005-ös lockout óta bevezetett plafon nem a puha szocializmust, hanem a nyitott versenyt hivatott szolgálni.  A versenyt, ami hosszú távon is nyitott marad, mert nem alakulnak ki tartós, kiegyenlíthetetlen különbségek.  De hogyan lehet versenyt támogatni piaci korlátozással? Egyszerűen. A verseny természetéből fakadóan a piac a természetesen adott határai között a Hegylakó-elv szerint működik: Csak egy maradhat. Elég csak megnézni a Premier League-et, ahol a négy zsíros klub, a Fat Four évtizedek óta meghatározza a nagy britanniai versengést. Az elitbe kerüléshez legalább egy arab sejkre van szüksége. A Manchester City így próbálja kinyírni a Unitedet a városban. Az NHL sosem volt ennyire zárt, de 2005 előtt itt is néhány 6-10 éves távon uralkodó csapatról beszélhettünk. Minden kornak megvolt a maga fontos rivalizálása, ami éppen az uralkodó dinasztia és a trónkövetelő, vagy valamelyik helyi örök második között zajlott.

Egy csapat ma kb. 60 millió dollárt költhet fizetésre, míg egy játékosra legfeljebb 12 milliót évente. Egy hazai OB1-es középcsapat ennek a fél százalékával rendelkezik, míg az Alba Volán 19 nagyjából a 2 százalékával. Soknak tűnik ez a pénz, de mégis sokaknak szűk a cipő (sapka). Nagyon nehéz megtartani egy sikercsapat jó játékosait. Hirtelen mindegyik többet ér. Vinnék is őket, és mennének is az új sikerek színhelyére. Az áruk elindul felfelé, otthon meg nem tudják őket mind megfizetni.  A Blackhawks úgy szétszéledt, mint annak a rendje. 

A fizetési plafon nélkül nagyon hamar elszállnának az árak és nagy szakadékok alakulnának ki. A mindannyiunkban lakó Lázár János viszont azt mondja, hogy pofátlanul nagy pénzt keresnek már most a hokisok. Ha nem lesz kollektív szerződés a következő szezonra, akkor az a kapzsiság miatt lesz. A THN számításai szerint az 1991-92-es Pittsburgh Penguins tagjai mai árfolyamon 10 millió dollárt kerestek, míg a posztjuknak és tudásuknak megfelelő mai játékosokból álló álom Pittsburgh valamivel 75 millió fölött keresne. Pedig az a bajnok csapat sem hulladék játékosokból állt: Lemieux, Jagr, Hrdina, stb. Szóval el vannak szállva már ezek a kölykök is. 

Az érem másik oldala, hogy az amerikai fő csapatsportok közül a hokival lehet a legrosszabbul keresni. A focisták rövidebb karrierjük alatt több pénzt tudnak összerakni, a kosarasok hosszú karrierjéről nem is beszélve. A másik fontos ellenérv a smucigság ellen, hogy a tiszta játékot csak magas fizetésekkel lehet biztosítani. Ugyan kinek lenne kedve eladni egy meccset a sportfogadás miatt, amikor kedvenc sportjával jól élhet. Aki bukik, annak ugrik az állása, és a sportkarrier utáni reputációja is. Amerikában nem is divat már a bundázás. 

Talán az lenne a jó megoldás, ha a fizetések be lennének fagyasztva egy ideig, viszont a kieső bevételek a piacról érkeznének szponzori és egyéb szerződések formájában. Ennek a hátulütője, hogy nem segíti a gyengébb, hagyományok nélküli hoki piacok felzárkózását. Ha ez az ára, nekem mindegy, hogy kap-e csapatot Las Vegas. Ugyanakkor valószínű, hogy az erős társadalmi támogatottságú, de szerényebb fizetőképességgel rendelkező hagyományos kanadai piacokra visszatérhetne a liga. Ha Quebec Cityben tüntetni is eljárnak a 15 éve elvesztett csapatuk visszaszerzéséért, bizonyára ennék a sztárjaik által reklámozott kukoricapelyhet is. Az érem másik oldala, hogy nekünk, akik távol vagyunk bármilyen piactó, igazán izgalmas az utóbbi évek melegövi csapatainak a játékát követni.

Az NHL egy nagyon gondosan karban tartott piaci modell szerint működik. A modell néha nagyon csuklik, de önmaga korrekciójára mindig képes. Nekünk akkor jó, ha a játékosok boldogok. A tulajdonosnak, ha mi boldogok vagyunk. A játékosnak akkor megy jól a sora, ha a tulajdonosnak is jól megy a sora. A fizetési plafon a legfontosabb eszköz ennek a kényes egyensúlynak a fenntartásához. Látványsportok kedvezményes támogatása ide vagy oda, sajnos a hazai bajnokságban soká lesz aktuális ez a kérdés.

Szólj hozzá!

Címkék: gazdaság nhl másodközlés

A bejegyzés trackback címe:

https://bodicsek.blog.hu/api/trackback/id/tr362194603

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása